GGs grävde guld i Vasa

Karlsplanen i Vasa visade sig vara en guldgruva för våra snabbfotade flickor och pojkar. De lyckades med konststycket att ta medalj i alla sträckor som de deltog i. Första stafetten våra flickor deltog i var gatustafetten. Matilda Panula sprang första sträckan, följd av Annina Hirvinen och Anni Kotola. Nadia Korkman som sprang den fjärde sträckan tog upp GGs till en andra plats och då hon skickade iväg ankaret Jessica Rautelin låg GGs drygt sex sekunder efter ledande Vörå samgymnasium. Jessica tog fast försprånget och gjorde en snygg och smått fräck omkörning just innan de kom in på löpbanan. Guldet kunde sedan bärgas med 2,5 sekunders marginal.

flickor100 2

Anni, Nadia och Jessica blev dubbla guldmedaljörer i och med att de även sprang 4 x 100 m, startetappen löptes av Sophia Böckelman. Också här var GGs på andra plats då den här gången Anni gav stafettpinnen till ankaret Jessica som sedan säkert tog sig förbi Vörå efter cirka halva sträckan.

pojkar100

På pojkarnas motsvarande etapp kämpade sig gossarna till bronsplatsen. Ankaret Benjamin Stendahl lyckades under de sista metrarna ta sig förbi Mattliden och säkrade därmed att även de kunde resa hem med medalj. I laget sprang förutom Benjamin Sebastian Kiuru, Erik Lassila och David Torsell. Alla är studerande i årskurs ett, så det lovar gott med tanke på kommande karnevaler.

grasstafett

I grässtafetten 12 x 100 m för flickor försvarade våra tjejer silvret från ifjol. Det gick nästan lika bra i år, man har all orsak att vara nöjd över bronspengen i en stafett där allt kan hända, t.ex. att man tappar pinnen. I laget sprang Anni Kotola, Sophia Böckelman, Matilda Panula, Linnea Harms, Fia Teijonsalo, Matilda Ohvo, Cara Feodoroff, Lotta Rautiainen, Annina Hirvinen, Matilda Björklund, Nadia Korkman och Jessica Rautelin.

svenskstafett

Innan hemfärden var det dags för den sista stafetten, dubbel svensk stafett, mixed. Det invecklade namnet berättar att sträckorna var 100 m, 200 m, 300 m och 400 m och varje sträcka sprangs först av en flicka och sedan av en pojke. I vårt lag sprang Sophia Böckelman, Sebastian Kiuru, Anni Kotola, Benjamin Stendahl, Jessica Rautelin, Hugo Åström, Nadia Korkman och Kim Kytölä. Vid flickornas 300 m var det klart att guldkampen igen står mellan GGs och Vörå. Nadia som sprang flickornas 400 m lyckade dra upp en liten lucka till Vörå och vårt ankare Kim kunde ge sig iväg i täten. Men efter ca halva sträckan måste han ge sig mot Vörås ankare Filip Johansson som vunnit brons i junior FM på samma stäcka. Men Kim kunde trygga silvermedaljen med god marginal.

Alla som rest upp till Vasa kunde återvända med åtminstone en medalj, några med t.o.m. fyra medaljer. Gymnastiklärarna Pia Kaijärvi, Hanna Hallikainen och Kenneth Westerlund som också reste av och an till Vasa kunde vara nöjda över att idrottsåret för GGs hade avslutas på bästa möjliga sätt.

Text: Henrik Nyman
Foto: Pia Kaijärvi och Kenneth Westerlund

Alla stafetter kan ses på Yle Arena.
ggs 2d vit